Türkiye Takvimi

SAĞLIK.......................................... EVDE SİRKE YAPIMI

Sirke dediğimiz şey; meyve şekerinin önce alkole sonra asetik asite dönüşmesidir. Meyvenin doğal fermantas-yon süreci 2-3 ay gibi bir süredir. Endüstrinin ürettiği sirkeler 2-3 saatte raflara gelebiliyorsa doğal bir fermantasyondan söz edilemez. Meyveler ne kadar olgun ve şekerli ise daha kes-kin bir sirke elde edilir. Mevsiminde elma, nar, incir ve üzümden yapılır.
MALZEME:
5 litrelik geniş ağızlı bir cam kavanoz.
Ağzını kapamak için tülbent parçası.
Tülbenti bağlı tutmak için ip parçası.
2 kilo kadar organik elma.
1 avuç kadar nohut.
Varsa 1 su bardağı ev yapımı sirke.
Varsa bir parça sirke anası
YAPILIŞI:
1.Elma ağacının dibine dökülen çürük çarık elmalardan harika olur.
2. Kavanoz ve elmalar güzelce yıkanır. Elmaların sıkarak suyu çıkarılabilir, yedikten sonra kabuklarından veya bütün elmalar 4’e bölünüp sert kısım çıkarılarak çekirdekleriyle birlikte kavanoza konur.
3. Nohutu, varsa sirke yahut sirke anası kavanoza konur. Elmaların üstünde biraz boşluk bırakarak içme suyuyla doldurulur.
4. Tülbent 2 kat yapılarak ağzı bağlanır. Bir müddet sonra etrafında sirke sinekleri uçuşur ve ertesi gün kaybolur. Kavanozun kapağı kapatılmaz.
5. Kavanoz loş ve ılık bir yerde tutulur. Elmalar suyun dibine inesiye kadar günde 2-3 defa karıştırılır.
6. 1-2 hafta sonra önce şarap gibi kokar, bekledikçe sirke kokusu almaya baş-lanır. Bu 2 ay kadar sürebilir. Bekledikçe üzerinde sirke anasına dönüşür.
7. Sirke tülbentten geçiri-lerek 2 defa süzülür. Uzun şişelere alıp hava ile teması kesilir. Serin ve loş bir yerde muhafaza edilir. 
Sirke anası buzdolabında, kapağı kapatılarak cam bir kabın içinde 1 yıl muhafaza edilebilir. Doğal sirkeler, ticarilere göre, hem bulanık hem de daha tortulu olur.