Türkiye Takvimi

SOHBET................. DİYANET UYARDI

Diyanet İşleri Başkanlığının, Alo Fetva Hattı’nda cenaze törenlerinde yapılan davranışlar ve yorumlar hakkında sorulan sorulara verdiği cevaplardan bazıları:
Hayatını kaybedenin ardından söylenen; “Melek gibi insandı.”, “Cennetten bizi izleyecek.”, “Evliyâ gibiydi.”, “Bu insan şu kadar iyiydi, şu kadar kötüydü. Bu kişi kesin Cennetliktir. Bu kişi Cehenneme gitmiştir...” gibi yapılan yorumlar ve cenaze törenlerindeki alkışlı uğurlamalar, İslâm dinine uygun değildir. Vefât eden kişi, Allahın huzuruna varmıştır. Bize düşen ona duâ etmektir, alkışlamak değil. Dinimizde alkışın yeri yoktur.
Peygamber efendimiz zamanında, biri vefât ettiğinde bir sahâbe diyor ki: “Ne güzel, Cennete gitti.”
Allah resûlü de buyurdu ki: “Sen nereden biliyorsun onun Cennete gittiğini? Hükmü Allaha bırakmak gerekir.  Allah rahmet eylesin!”          

      Basın: 23.06.2015

SAĞLIK   ...............   BYPASS ve STENT’E SON

Her biri alanında uzman 32 Türk doktorun, buluşlarıyle neştere gerek kalmadan, damar tıkanıklığını ilâçla çözecek. Böylece, by pass ve stent tarih olacak. Ekibin başında bulunan İstanbul Tıp Fakültesi eski Dekanı ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalı en kıdemli hocası Prof. Dr. Faruk Erzengin diyor ki: Damar sertliğini önlemek ve daha önce bypass ameliyatı olduğu hâlde, hastalığı devam edenlerin problemlerini ortadan kaldırmayı hedefledik. Yıllardır durdurulamaz, geriletilemez olarak bilinen damar sertliği hastalığının, durdurulabildiğini ve tamamen geriletilebildiğini ortaya çıkardık. Bu çalışmamız, 13.550 vakada başarılı sonuç verdi. İnsanoğlunun hayatında atar damarın ömrü önemli. Hatta; “İnsan, atar damarları kadar yaşıyor.” diyebiliriz. Çünkü beyine giden damar tıkandığında insan felç geçirebilir veya ölür. Kalbe giden atar damar tıkandığında kalp krizi, bacağa giden atar damar tıkandığında ise kangren ortaya çıkar. ABD’de FDA’ca kabul edilen ilâçlarımızı, Sağlık Bakanlığı’nın da onayına sunduk. Dünya için önemli bir buluş olan bu ilâçların Türkiye’de üretilmesini istiyoruz.”  

Basın: 08.03.2016